Napadlo by Vás si přibalit s sebou třeba příbor? Sbalte se nalehko, protože kromě věcí, které běžně používáte nebudete potřebovat nic extra navíc. Několik drobností ke kontrole se však vždycky najdou.
JAK SE SBALIT DO JAPONSKA
Pohodlné vycházkové boty, příruční batoh, příbor (Když si nebudete vědět rady s hůlkami. Nedávejte ho ale do příručního zavazadla, mohl by Vám být zabaven letištní kontrolou!) a samozřejmě nutné léky.
V Japonsku jsou zásuvky amerického typu a napětí v síti je 110 V/50 Hz (60Hz na západě země). Většina nabíječek má univerzální zdroj a bude fungovat za předpokladu, že si zakoupíte adaptér na japonskou zásuvku. Adaptér doporučujeme koupit již v ČR, abyste ho nemuseli narychlo kupovat v Japonsku.
OČKOVÁNÍ JAPONSKO
Očkování není povinné a ani nutné, nicméně mezi doporučená očkování patří žloutenka A+B, břišní tyfus a tetanus. Jídlo je poměrně všude čerstvé a chutné, stravování je tedy bezproblémové. Bát se nemusíte ani vody z kohoutku, která je v Japonsku pitná.
CENY JAPONSKO
Japonsko není zemí tak drahou, jak by se mohlo na první pohled jevit. Za sushi té nejlepší kvality, kterým se nacpete až k prasknutí, zaplatíte okolo 1500 jenů (cca 300 Kč). Velkou nudlovou polévku udon, nebo ramen zakoupíte za 800 jenů (cca 140Kč). Plechovkové pivo stojí okolo 220 jenů (cca 45 Kč) a třeba zelený čaj se podává v některých restauracích zcela zdarma. Za oběd uhradíte v přepočtu okolo 120-300 Kč. Vstupné do určitých památek je levnější než jak tomu bývá u nás. Například lístek do chrámového komplexu Kijomizudera v Kjótu stojí 400 jenů (cca 80 Kč), Muzeum Atomové bomby v Hirošimě navštívíte za 200 jenů (cca 40 Kč) a plavba lodí po jezeře Aši-noko s výhledem na Fudži stojí 1000 jenů (cca 200 Kč).
Platebními kartami VISA a Master Card běžně zaplatíte v obchodech a restauracích. Hotovost je možné si vybrat z bankomatů Citibank umístěných na poštách, ve večerkách apod. V okrajových částech a menších městech může být výběr z bankomatu problematický, proto je vhodné mít při cestách do těchto oblastí připraven dostatek hotovosti.
Spropitné v Japonsku není zvykem a dalo by se skoro považovat za urážku. Radši se dávání spropitného vyvarujte. Účet v restauraci se zpravidla hradí u pokladny u východu.
ROAMING A INTERNET
Japonský telefonní systém funguje na bázi technologie 3G, a proto většina smartphonů bude běžně fungovat s aktivovaným roamingem. Telefony staršího data v Japonsku bohužel fungovat nebudou. Po příletu na letiště si můžete pronajmout telefon s japonským telefonním číslem a předplaceným kreditem. Zakoupit pouze SIM kartu a vložit ji do Vašeho telefonu je úplně nemožné. Japonské telefonní přístroje mají zabudované čipy s číslem a proto se do nich nevkládá žádná simkarta.
Připojení přes wifi na veřejných místech je prakticky nemožné. Kontrolu e-mailů v průběhu Vašich cest po Japonsku je možné provést v internetových kavárnách nebo ve Vašem hotelu.
NÁBOŽENSTVÍ
Původním a zároveň nejstarším náboženstvím Japonska je šintoismus, jehož počátky jsou nejasné. Zajímavostí je, že šintoismus nemá svého zakladatele a ani posvátnou knihu. Vyvinul se z dávného respektu k přírodním silám a vychází z božstva (kami) vévodící přírodním jevům, at’ už živým či neživým. Je kladen důraz na mystiku, úctu k přírodě a existuje tak mnoho kami.
Budhimus, původem indické náboženství, se do Japonska rozšířilo přes Čínu a Koreu v 6. století př.n.l.. V průběhu staletí se buddhismus v Japonsku vyvíjel a převzal samozřejmě některé prvky šintoismu. Očaroval mnoho příznivců a česem se stal nedílnou součást japonské kultury. Nyní je buddhismus součástí každodenního života Japonců a projevuje se především v důrazu na duševní sebeovládání pramenící ze zenu.